Contact

Visit Us

6th Floor
Tara House
46 Bath Street
Glasgow
G2 1HG

Call Us

0141 353 4980

Email Us

info@scottishrenewables.com

Previous GEA Winners

2016 WINNERS

Best Professional Services Award, sponsored by McMillan Consultancy
Highland Eco-Design
 
Sustainable Scotland Award, sponsored by SmartestEnergy
North Ayrshire Council biomass heat, solar and car share programme in partnership with HWEnergy, Emtec Energy and Enterprise CarShare
 
Engineering Excellence Award, sponsored by the Offshore Renewable Energy Catapult
Ecosse Subsea Systems - SCAR Seabed System
 
Business Growth Award, sponsored by AREG
ENERCON UK
 
Champion of Renewables Award, sponsored by RenewableUK
Glasgow Science Centre - Powering the Future exhibition
 
Contribution to Skills Award, sponsored by Senvion
Scottish Fishermen’s Federation and Skills Development Scotland
 
Rising Star Award, sponsored by EICC
Lachlan McInnes - McInnes Group
 
Best Community Project Award, sponsored by SSE
Aberdeen Community Energy - Donside Hydro
 
Best Community Engagement Award, sponsored by Vattenfall
The Offshore Renewable Energy Catapult - Levenmouth demonstration offshore wind turbine
 
Sustainable Development Award, sponsored by ABB
The University of St Andrews and Vital Energi - Guardbridge Biomass Energy Centre & District Heating Network
 
Best Innovation Award, sponsored by Red Rock Power Limited
SP Energy Networks - Dynamic Cable Rating system
 
Judges Award, sponsored by MacArthur Green
Nova Innovation - Shetland Tidal Array
AND
Scottish and Southern Electricity Networks and SP Energy Networks - Beauly-Denny Transmission Line
 
Outstanding Contribution Award, sponsored by Highlands & Islands Enterprise 
Calum Davidson



2015 WINNERS

Best Community Project Award, sponsored by SSE    
Beinn Ghrideag wind farm
 

Best Innovation Award, sponsored by Repsol
Accelerating Renewable Connections by SP Energy Networks, Community Energy Scotland, Smarter Grid Solutions and University of Strathclyde
 

Best Supplier Award, sponsored by All-Energy
Joint Winners - Green Marine (UK) Ltd and Leask Marine Ltd
 

Business Growth Award, sponsored by AREG
Locogen

 

Champion of Renewables Award, sponsored by RenewableUK
John Cridland CBE, Former Director-General, Confederation of British Industry
 

Contribution to Skills Award, sponsored by Senvion
Energy Skills Partnership
 

Engineering Excellence Award, sponsored by Offshore Renewable Energy Catapult
Atkins and Burntisland Fabrications Ltd
 

Export Award, sponsored by ABB
SgurrEnergy

 

Renewing Scotland Award, sponsored by SmartestEnergy
Scottish Water

 

Rising Star Award, sponsored by Aggreko
Irina Cortizo, Atkins
 

Sustainable Development Award, sponsored by Vattenfall
Guide to Hydropower Construction Best Practice by Scottish Natural Heritage, Scottish Environment Protection Agency and Scottish Renewables
 

Judges Award, sponsored by AECOM
Highlands & Islands Enterprise

 

Outstanding Contribution Award, sponsored by Highlands and Islands Enterprise
Allan Macaskill

 

Best Photography Award, sponsored by EICC
Eddie Boyd

 

2014 WINNERS


Outstanding Contribution Award - Sponsored by Highlands and Islands Enterprise
Harry Malyon


Best Photography Award - Sponsored by ScottishPower Renewables
John Linton, Linton Pix


Best Supplier Award - Sponsored by All-Energy
Wind Towers (Scotland)


Renewing Scotland Award - Sponsored by SmartestEnergy
Biomass CHP at Tullis Russell


Engineering Excellence Award - Sponsored by Offshore Renewable Energy Catapult
Xi Engineering Consultants – Eskdalemuir Working Group


Business Growth Award - Sponsored by AREG
Natural Power


Champion of Renewables Award - Sponsored by RenewableUK
Lang Banks


Rising Star Award - Sponsored by Aggreko
Robbie Macdonald, Nautricity


Best Community Project Award - Sponsored by SSE
The Barra and Vatersay Community Wind Energy Project


Contribution to Skills Award - Sponsored by Senvion
Mines Rescue Wind Turbine Training Facility


Sustainable Development Award - Sponsored by Vattenfall
ScotAsh


Export Award - Sponsored by ABB
Gaia-Wind Ltd


Best Innovation Award - Sponsored by Repsol
FloWave TT Ltd for the FloWave Ocean Energy Research Facility


Judges Award - Sponsored by Ecopod Energy Systems
MacArthur Green

 

2013 WINNERS

Best Politician - Sponsored by RenewableUK 
Fergus Ewing MSP

Contribution to Skills & Training - Sponsored by REpowerUK
Energy Skills Partnership

Community Initiative - Sponsored by SSE Renewables
Neilston Community Wind Farm

Best Innovation - Sponsored by Offshore Renewable Energy Catapult
LightWave Radar

Business Growth - Sponsored by AREG
FoundOcean

Contribution to Sustainable Development - Sponsored by Vattenfall
Dumfries & Galloway Housing Partnership

Best Project - Sponsored by SmartestEnergy
Clearfleau and Diageo Scotland

Contribution to Supply Chain Development - Sponsored by All-Energy
SSE Open4Business Highlands and Islands Portal

Public Sector Initiative - Sponsored by Repsol
Fife Council

Best Journalism - Sponsored by GreenPower
Neil Evans, Environment Correspondent for Holyrood magazine

Kerr MacGregor Memorial Award for Innovation in Solar Energy - Sponsored by SSEG
John Gilbert Architects

Outstanding Contribution - Sponsored by Highlands & Islands Enterprise
Neil Kermode, The European Marine Energy Centre

Sponsors